Grafik Saati Online Kültür Sanat Dergisi Magazin Servisi grafiksaati dergisi grafiksaati.org

Işın Karaca Video Klipleri Şarkı Sözleri Şarkıları

Işın Karaca resimleri

Video Klipler

Loading
Işın Karaca

1973 yılında Londra’da doğdu. Annesi Şeniz Büyükkaraca Kıbrıslı ve restoran işletmecisi. Işın Karaca; İngiltere’de Müzikal Tiyatro üzerine eğitim gördü.

Genç yaşta evlendi ve bu evlilikten Erda Kıvanç adında bir oğlu oldu.

Işın Karaca daha sonra ilk eşinden boşandı.

Işın Karaca 2010 Arabesque - Arabesk Videoları

Işın Karaca Dert Bende Derman Sende Orjinal Video KlipIşın Karaca Mavi Mavi KlibiIşın Karaca Yalan videosu  

Işın Karaca Dilektaşı şarkısıIşın Karaca Kimbilir dinle Kim Bilir izleIşın Karaca Ne Duamsın Ne de Bedduam şarkısı şarkı sözü sözleri
Işın Karacanın Hor Görme Garibi klipiIşın Karaca Tanrım Beni Baştar Yarat şarkılarıIşın Karaca yeni vidyo Ben Sevdalı Sen Belalı

 

Işın Karaca Kimdir? Biyografi

Asıl adı Funda Büyükkaraca olan Işın Karaca 7 Mart 1973 tarihinde İngiltere’nin Londra kentinde doğdu. Kıbrıs Türk vatandaşı olan Işın Karaca Londra IV King Edward Okulu'nda Tiyatro eğitimi gördü.

Türk Pop müziğinin sevilen seslerinden Işın Karaca Sezen Aksu’nun geri vokali olarak tanındı. Ünlü sanatçı 2001 – 2010 arasında 5 albüm yaptı.

Işın Karaca 2001 – 2010 arasında 5 albüm yaptı. Işın Karaca çıkarttığı albümlerin yanı sıra yanı sıra başka projelerle de gündeme geldi. Bu projelerden bazıları: Tema Vakfının Bir Milyar Meşe projesi için bestelenen “Meşe Şarkısı”nı diğer sanatçılarla beraber yorumladı. Birçok reklam jingle’ı seslendirdi. Coca Cola, Saray Halı, Piyale, Ana, Powertürk gibi markaların reklamlarını yorumladı.

Işın Karaca ilk albümü Anadilim Aşk’ı 2001 yılında piyasaya sürdü. Bu albümdeki şarkıların ikisi hariç tümünün söz ve müzikleri Sezen Aksu tarafından yazıldı. Bu albüm büyük başarı sağladı ve Işın Karaca adını tüm Türkiye’ye duyurdu. Albümde yer alan “Tutunamadım” ve “Başka Bahar” isimli şarkılar listelerde zirveye çıktı.

Bu albümün ardından Işın Karaca, Selmi Andak’ın “Uluslararası Ödüllü Selmi Andak Şarkıları” albümünde “Ve Ben Yalnız” isimli şarkıyı yorumladı. Işın Karaca Hakkı Yalçın’ın sözlerini yazdığı şarkılardan oluşan “0 Şarkılar... Hakkı Yalçın Şarkıları” albümünde “Sen Gittin mi Ben Ölürüm” isimli şarkıyı seslendirdi. Şarkının klibi İstanbul Metrosunda çekildi. Karaca ünlü şarkıcı Alpay’la “Sessiz Kalma” isimli şarkıda düet yaptı. Şarkıya çekilen klipte Işın Karaca’da oynadı. Şarkının remix’inin klibinde de önceki klibin görüntüleri kullanıldı. Işın Karaca marşlardan oluşan “Yeni Türkiye Coşku Dolu” isimli albümde “Yeni Türkiye” adlı şarkıyı yorumladı.

Işın Karaca kimdir?

Işın Karaca; 1973 yılında Londra’da doğdu. Annesi Şeniz Büyükkaraca Kıbrıslı restoran işletmecisi’dir. Işın Karaca; İngiltere’de Müzikal Tiyatro üzerine eğitim gördü. Genç yaşta evlendi ve bu evlilikten Erda Kıvanç adında 14 yaşında bir oğlu oldu. Işın Karaca daha sonra ilk eşinden boşandı. Gençlik haberleri
Işın Karaca’nın müzikal kariyeri
Müzikal kariyerine Sezen Aksu’nun vokalisti olarak başlayan Işın Karaca 1997’de Disney’in animasyon çizgi filmi Herkül’ün Türkçe film müziklerinden “Kutsal Gerçek 1-11-111”, “Sıfırdan Oldu”, “Söyleyemem”, “Bir Yıldız Doğuyor” isimli şarkıları Tuba Önal, Melis Sökmen, Yonca Karadağ, Sibel Gürsoy, gibi isimlerle birlikte yorumladı. Müziklerini Alan Menken ve şarkı sözlerini David Zippel’in yazdığı filmin müziklerinin Türkçe versiyonlarına söz yazdı.
Işın Karaca; 1999 yılında kurulan “Panic Attack” adlı grubun vokalistliğini yaptı. Panic Attack grubu herhangi bir albüm çıkartmadan dağıldı. Işın Karaca; iki kez Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. 2000 yılında ‘Bir Kırık Sevda’ ve 2001 yılında ‘Kaderimsin’ adlı şarkılarla Türkiye elemelerini kazanamadı ancak Karaca OGAE İkinci Şans Yarışmasında Türkiyeyi temsil etti. Işın Karaca “Bir Kırık Sevda” isimli şarkıyla 2000 yılında 7. olurken, “Kaderimsin” adlı şarkıyla da 2001’de 14. oldu.
Sezen Aksu’nun “Oh oh”ve”Allahın Varsa” isimli şarkılarının kliplerinde rol alan Karaca Fresh B’nin”Gerçek Kal” albümünde de “Geçmişe Yolculuk” adlı şarkıya vokal yaptı. 2001’e kadar Sezen Aksu’nun solisti olarak çalışmayı sürdürdü.

2004 yılında Ezel Akay’ın filmi Neredesin Firuze’nin film müziklerinden olan “Aynı Cemin Bülbülüyüm” isimli şarkıyı seslendirdi. Ayrıca bu filmde konuk şarkıcı olarak rol aldı. Karaca daha sonra Eda Özülkü, Metin Özülkü ve Erdem Yörük’le beraber Masalcılar adlı grubu kurdu. Grup çocuklara masallar olan “Masalcılar 11” isimli yapımı piyasaya sürdü. Grup bu çalışmanın ardından dağıldı.

İçinde Aşk Var (2004)

Işın Karaca, 2004 yılında söz ve müziğini kendisinin yazdığı şarkıların da olduğu ‘İçinde Aşk Var’ isimli albümü yaptı. Işın Karaca bu albümde Ümit Sayın, Aysel Gürel, Suat Suna, gibi tanınmış isimlerle çalıştı. Bu albümde ilk albümün tam aksine sadece 2 tane Sezen Aksu şarkısı yer aldı. Albümün çıkış şarkısı olan Yetinmeyi Bilir misin? İsimli şarkı pop müzik listelerine girdi. Albümün 2. klibi “Bekleyelim de Görelim” isimli şarkı için çekildi. Bu albüme çekilen diğer klip olan “Hoşgörü” ise bir Sezen Aksu cover’ı olan Onno Tunç bestesi idi. Gençlik haberleri

Işın Karaca, 2005 yılında Polis Teşkilatının 160. Kuruluş Günü için yapılan “Görev Başındayız”isimli şarkıda Özcan Deniz ile birlikte düet yaptı. Şarkıya çekilen klipte Hülya Avşar, Cem Yılmaz, Ebru Gündeş, Beyazıt Öztürk gibi ünlü isimler rol aldı. Işın Karaca 2006 yılında Mehmet Tokat’ın şiir albümü İnadına Seveceğimde "Yalnızlığın Adresi” adlı şarkıyı seslendirdi. Işın Karaca aynı yıl Ali Kocatepe’nin 41’inci sanat yılı etkinlikleri çerçevesinde piyasaya çıkan “41 Kere Maşallah” adlı albümde “Ben Sana Vurgunum” isimli şarkıyı yorumladı.
Işın Karaca Rap müziğin ünlü seslerinden Ogeday’in “Mecburi İstikamet” isimli albümünde “Eski Bir Resim” adlı şarkıya düet yaptı.
Eğitim öğretime katkı sağlamayı amaçlayan “Yaşasın Okulumuz” kampanyası için bestelenen ve sözü ve müziği Ahmet Özden’e ait olan şarkıyı Yavuz Bingöl, Fatih Erkoç Özcan Deniz ve Burcu Güneş’le beraber okudu.
Başka 33/3 (2006)
Işın Karaca 2006’da 3. albümü “Başka 33/3”ü piyasaya sürdü. Ağırlıklı olarak Alper Narman ve Fettah Can şarkılarının yer aldığı albümde “Mandalinalar” adını taşıyan kendi bestesine de yer verdi. Bu albümün ilk klibi bu şarkı için yapıldı. Albümün 2. klibi “Kalp Tanrıya Emanet” için çekildi. Albümün ilk 2 albümden farklı olan özelliklerinden biri de bu albümde Sezen Aksu şarkısı olmaması idi. Sezen Aksu’nun solisti olarak ünlenen Karaca, bu albümde Aksu ile çalışmamasını “Sezen Aksu okulundan bir dönem uzaklaştırılması” şeklinde açıklıyor.
Işın Karaca, 2007 yılında Dolapdere Big Gang müzik grubunun Just Feel isimli albümünde “The Final Countdown” adlı şarkıyı seslendirdi. Sanatçı 2008 yılı içinde Ogeday ile beraber Maxi Single yaptı. Bu single’da “Eski Bir Resim” isimli şarkının Ritm and Blues, Electribe, House, Reggaeton ve Electronic tarzında remixleri de bulunuyordu.
Uyanış (2009)
Sanatçının 4. stüdyo albümü olan “Uyanış” 2009’da piyasaya verildi. Sanatçı bu albümde Sibel Alaş, Erol Temizel, Zeki Güner ve Erdem Yörük ile çalıştı. Işın Karaca besteleri önceki albümlere göre bu albümde çok daha yoğun olarak yer aldı.
Arabesque 2010 Gençlik haberleri
2010 yılında çıkan Arabesque albümünde; bir döneme damgasını vuran ve “damar müzik” olarak tanımlanan arabesk tarzında bestelenen 10 şarkı yer aldı. Bu albümde; Gülden Karaböcek, Bergen, Mine Koşan, Kibariye Ferdi Özbeğen, Orhan Gencebay gibi sanatçıların meşhur ettiği şarkılar Işın Karaca tarafından yeniden yorumlandı. Albümün ilk klibi “Dert Bende Derman Sende” isimli şarkı için çekildi.
Işın Karaca’nın sinema filmleri rol aldığı diziler ve oyunculuk kariyeri
Yönetmenliğini Cem Başeskioğlu’nun yaptığı, Işık Yenersu, Zeynep Eronat, Yıldız Kenter, Fikret Kuşkan’ın rol aldığı 2005 yapımı “Sen Ne Dilersen” isimli filmde Marika rolünü üstlendi.
Aynı yıl ATV ekranlarından izleyiciye ulaşan “Işın Show” adlı show programını sundu. Yine 2005 yılında Kanal D’de “Haziran Gecesi” isimli dizide konuk sanatçı olarak yer aldı.
Sanatçı 2007’de Elmax’da anneler arası güzellik yarışması olarak yayına giren “Kadın Her Yaşta Güzeldir” isimli programı sundu. Aynı yıl Show TV’de “Şarkı Söylemek Lazım” isimli yarışma programında müzik koçu olarak görev aldı. Bu programın ardından Türk Max kanalında “Haydi Söyle” isimli müzik yarışmasının sunuculuğunu üstlendi.
2009 yılında ATV ekranlarından yayına giren Altın Kızlar dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldı.

Yazan: Tevfik Elçioğlu, GrafikSaati Online Kültür Sanat ve Müzik Dergisi

ışın karaca şarkıları video klipleri

gizlilik politikası